ANTI-AGING Mİ, GENÇ KALMAK MI?

 

Çoğunlukla estetik kaygısıyla genç kalmaya çalışanların başvurduğu anti-aging bakımlarının aslında ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

 

Anti-aging bakımları, anti-aging kürleri, anti-aging ürünleri... Anti-aging kelimesini duymayanınız kalmamıştır sanırım. Son dönemde içi en çok boşaltılan kelime oldu. Ne olduğunu tam olarak bilmeseler de genel olarak ‘gençleşmek’le ilgili bir uygulama olduğunu söyleyenler çoğunlukta. Peki gerçekte nedir anti-aging? Kelime anlamı olarak anti-aging ‘yaşlılığa karşı’ demektir. Tıbbi olarak, aktif tedbir alma veya koruyucu tıp olarak nitelendirebiliriz. Yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve vücudun bir bütün olarak orantılı ve sağlıklı yaşlanmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Günümüzde çoğunlukla estetik kaygısıyla genç kalmaya çalışanların başvurduğu anti-aging bakımlarının aslında ne amaçla yapıldığına gelince... Cilt dokusunu ve bağlayıcı hücreleri yenilemek, hormonal dengesizlikleri erkek ve kadında ayrı ayrı ele alarak dengelemek, cinsel gücü ve sağlığı arttırmak, yaşlanma sonucu oluşabilecek hastalıklara karşı erken tanı ve önlem almak anti-aging’in uygulama amaçlarından başlıcaları. En önemli hedef, yaşlanma sonucu hastalanmaları ve güç kaybını engellemek ve daha uzun süre genç kalmayı sağlamaktır. Bu konuda doğru bilinen bir başka yanlış da herkese aynı tip anti-aging uygulamasının yapıldığıdır. Sanki yaşlanmayı durduran tek bir program var ve bu uygulandığında herkes genç kalacakmış gibi... Bilinenin tersine anti-aging teşhisi bireyseldir. Anti-aging uygulamaları önce detaylı bir danışmanlık hizmeti ve laboratuar tetkikleri ile başlar; yaşlılığa özel parametlerin ölçümleri yapılır ve bu ölçümlerin sonucuna göre çeşitli imkanlar sunulur. İnsanların ileri yaşlarda yakalanabilecekleri hastalıklar, vücuttaki hormonlar ve maddeler belirlenir ve dengelenir. Yaş ilerlemesine bağlı olarak oluşan hastalık riskleri saptanarak giderilmeye çalışılır ve bunun için uygun tedaviler belirlenir. Yaşlanmanın pek çok sebebi vardır, ama en önemli 3 faktörü büyük ölçüde kontrol edebiliriz: Serbest radikaller, hormonların azalması ve sağlıksız yaşam.

 

4 haftalık Anti Aging Programında:

* Her hafta 45 dakikalık kişiye özel konsültasyon

* Her hafta 60 dakikalık canlı ders uygulamaları. Bu derslerde, anti aging takviyelerinden, içecekler ve besinlere kadar Anti Aging için uygulanması gereken yöntemler anlatılacaktır. 

 

Eğitmen : Ebru Piroglu Durgut

 

Satın Al